Problem spalania śmieci w domowych piecach nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Część mieszkańców naszego miasta spala różne odpady w domowych kotłowniach w celu oszczędzania węgla. Zbyt niska temperatura spalania w domowych piecach c.o. powoduje, że do atmosfery emitowane są zanieczyszczenia, które szkodzą środowisku naturalnemu i zdrowiu ludzi. Palenie śmieci działa niekorzystnie na przewody kominowe, co może doprowadzić do ich zapalenia się i pożaru całego domu. Zatkane przewody kominowe są często przyczyną zaczadzenia.

Skutkami zanieczyszczenia powietrza są kwaśne deszcze, smog, globalne ocieplanie się klimatu, dziura ozonowa. Kwaśne deszcze niszczą mury domów, zakwaszają glebę i wodę co prowadzi do obumierania roślin i wymierania zwierząt. Smog tworzy gęstą mgłę zanieczyszczeń, utrudnia widoczność i zagraża naszemu układowi oddechowemu. Zanieczyszczenia powietrza powodują ocieplanie się klimatu co skutkuje topnieniem lodowców, podwyższaniem się poziomu wody w morzach, częstymi anomaliami pogodowymi, huraganami, suszami, gwałtownymi burzami i powodziami.

Zatroszczmy się o zdrowie swojej rodziny i wszystkich mieszkańców naszego miasta. Segregujmy odpady i nauczmy swoje dzieci dbać o środowisko.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej co roku kontrolują posesje, pobierając próbki popiołu z domowych palenisk. Kontrole są przeprowadzane także w godzinach wieczornych. Sprawcom spalania śmieci grozi kara grzywny .

Informacje na temat kampanii na stronie: www. wodzislaw-slaski.pl

mgr Hanna Hibner