W poniedziałek 19 maja w naszej szkole gościliśmy pana Krzysztofa Wincentego Banaś, herbu Dołęga, który jest członkiem Stowarzyszenia Szlachty Wielkopolskiej. Pan Banaś zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat historii uzbrojenia, na przestrzeni wieków. W czasie, dwugodzinnego spotkania uczniowie mieli okazję poznać historię uzbrojenia szlachty polskiej, w czasach największej świetności polskiego oręża- od XVI do XVIII wieku.  W trakcie warsztatów zaprezentowano uzbrojenie ochronne, m.in. pełną zbroję husarza i hełmy, które uczniowie mogli przymierzyć.  Uczniowie mogli zobaczyć również modele broni siecznej- szabli, broni palnej czy broni obuchowej. Duże wrażenie na wszystkich zrobił pokaz ładowania i wystrzału z broni czarnoprochowej (bez kuli). Jednak najwięcej emocji wywołała możliwość przymierzenia hełmów, zobaczenia z bliska broni i pozowania z nimi do zdjęć.

J.Porwoł