W dniach 30 maj- 4 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie krajów partnerskich programu Comenius. Spotkanie to miało miejsce w Atenach, w Grecji. Było ono okazją do podsumowania dwuletniej współpracy, która trwa już od 2012 roku. Mieliśmy okazję po raz kolejny zapoznać się z ciekawymi metodami pracy, pomocami dydaktycznymi oraz zaczerpnąć wiele nowych pomysłów dotyczących metod kształcenia. Szkoła w Grecji zaskoczyła gości wspaniałą akademią poświęconą bogatej kulturze Grecji . Nasi gospodarze zaprezentowali piosenki a także szereg tradycyjnych tańców greckich. Głównym celem spotkania było jednak podsumowanie projektu „ Zdrowy Europejczyk”, który odbywał się w latach 2012-2014 a wzięło w nim 6 państw, które stworzyły grupę współpracujących ze sobą szkół.

mgr Dagmara Władarz

Po raz kolejny gościliśmy w szkole partnerskiej programu Comenius w Niemczech a dokładnie w miejscowości Werl niedaleko miasta Dortmund. W dniach 26-28 marca mieliśmy okazję zapoznać się z metodami pracy, sposobami prowadzenia lekcji a także codziennym funkcjonowaniem szkoły. Spotkanie w Niemczech miało także na celu opracowanie planu pracy na ostatni kwartał trwania programu Comenius. Podsumowano także dotychczasowe osiągnięcia i działania prowadzone w ramach programu. Szkoła w Niemczech zaskoczyła gości wspaniałą akademią poświęconą każdemu z krajów partnerskich. Nasi gospodarze zaprezentowali piosenki a także krótkie przedstawienia na temat każdego z krajów partnerskich. Ponadto szkoła w Niemczech przybliżyła nam swoją kulturę oraz zwyczaje. Z całą pewnością wyjechaliśmy z Niemiec bogatsi o nowe pomysły, doświadczenia a także ciekawe metody pracy.

Dagmara Władarz

W dniach 4- 9 czerwca gościliśmy przedstawicieli szkół z Hiszpanii, Grecji, Słowenii, Włoch oraz Niemiec w ramach programu Comenius. Spotkanie rozpoczeliśmy od akademii powitalnej przedstawiając tańce oraz piosenki krajów partnerskich. Goście zwiedzali szkołę, przeprowadzili lekcje w klasach przybliżając naszym uczniom tradycje, zwyczaje oraz kulturę swoich krajów. Prezentacje te wzbudziły duże zainteresowanie uczniów. Ponadto spotkanie w Polsce dotyczyło podsumowania oraz ewaluacji zadań dotyczących projektu „Zdrowy Europejczyk”. Było także szansą na wymianę doświadczeń oraz poglądów.

mgr Dagmara Władarz

W dniach 9-11 października odbyła się kolejna wizyta szkół partnerskich programu Comenius. Tym razem gościliśmy w mieście Perugia we Włoszech. Spotkanie to było okazją do podsumowania pierwszego roku działalności projektu oraz szansą na wymianę doświadczeń i spostrzeżeń. Jednym z produktów końcowych projektu jest wypracowana przez wszystkie szkoły partnerskie książka kucharska z przepisami z każdego kraju, która została przedstawiona na spotkaniu we Włoszech. Ponadto został także opracowany harmonogram działań na na kolejne półrocze. Szkoła we Włoszech przygotowała dla gości szereg prezentacji dotyczących kultury oraz zwyczajów ich kraju. Mieliśmy także okazję zapoznać się z różnymi ciekawymi metodami nauczania.

W dniach 13- 15 marca gościliśmy w szkole na Słowenii, w małym miasteczku Dobrova. Oprócz naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele z pozostałych szkół partnerskich programu Comenius tzn. Hiszpanii, Włoch, Niemiec oraz Grecji. Szkoła goszcząca przygotowała dla nas szereg prezentacji dotyczących kultury oraz zwyczajów ich kraju. Wizyta była okazją do omówienia działań które zostały podjęte w ramach projektu. Ponadto szkolni koordynatorzy projektów przygotowali kolejne działania oraz uzgodnili terminy ich realizacji. Spotkanie na Słowenii było także okazją do wymiany doświadczeń, porównania systemów edukacyjnych oraz metod nauczania.

Z niecierpliwością czekamy na przyjazd gości z krajów partnerskich do Polski. Wizyta w Polsce została zaplanowana na początek czerwca.