Euroregion

Z wizytą w Spalovie

27 listopada uczniowie naszej placówki wyjechali na spotkanie do partnerskiej szkoły w Spalovie. Wspólnie uczestniczymy w  projekcie: „Mój dom”, który jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polski 2007-2013, w ramach Euroregionu Silesia. Jest on współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Budżet Państwa. Główna idea programu: „Przekraczamy granice” zakłada nawiązanie bliskiej współpracy między uczniami szkół w Polsce i Czechach.
Trzydziestu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu w Czechach. Po przyjeździe na miejsce na gości czekało już gorące powitanie ze strony społeczności szkolnej.Mieliśmy okazję zwiedzić budynek szkoły, który mieści się w murach starego zamku. Następnie uczestniczyliśmy w nauce gry w unihokej oraz wzięliśmy  udział w rozgrywkach sportowych. Po południu odbylismy krótki spacer po okolicy i spróbowaliśmy regionalnej kuchni. Pobyt zakończył się wręczeniem uczestnikom pamiątkowych dyplomów i nagród.
Wizyta w czeskiej szkole była doskonałą okazją do nawiązania wielu znajomości i poznania kultury naszych południowych sąsiadów. Wszyscy z niecierpliwością oczekują przyjazdu grupy z Czech w lutym przyszłego roku. Na ten czas zaplanowane zostały rozgrywki w piłkę siatkową, unihokej oraz bliższe poznanie miejscowych legend i tradycji obu partnerów.
Henryka Elias
Justyna Porwoł
Marek Przybysz