lekki tornister 3„ Lekki Tornister” to ogólnopolski program informacyjno-edukacyjny, skierowany do uczniów klas początkowych szkół podstawowych, który dotyczy profilaktyki wad postawy i realizowany jest w klasie drugiej i trzeciej.
Jego celem jest zwrócenie uwagi nauczycieli i dzieci na kwestię ciężkich plecaków oraz przyczynienie się do zmniejszenia skali tego problemu. Program skierowany jest także do rodziców, których rolą powinno być codzienne kontrolowanie zawartości tornistrów swoich pociech oraz pomoc w wyborze odpowiedniego plecaka.
W ramach przeprowadzonych zajęć w lutym drugoklasiści zaczęli od profilaktyki wad postawy, czyli ćwiczeń kształtujących prawidłową postawę podczas zajęć ruchowych, zaś o rok starsi koledzy poznali układ kostny człowieka. Następnie w marcu uczniowie uczyli się jak prawidłowo spakować i nosić tornister. Wiedzą już, dlaczego wkładanie do niego góry zabawek może być szkodliwe dla ich kręgosłupów. Ćwiczyli codziennie prawidłową postawę ciała oraz wykonywali ćwiczenia oddechowe. Odbyło się także ważenie tornistrów.
Tekst: Izabela Wija-Sobiech